Artykuły

Górnicze centrale związkowe włączają się w zbiórkę podpisów

Przewodniczący górniczych związków zawodowych, na specjalnym spotkaniu 21 stycznia,    w siedzibie ZZG w Polsce w Katowicach, poświęconym  Inicjatywie Obywatelskiej dotyczącej zmiany projektu ustawy "Ustawa o zmianie ustawy z dnia 7 września 2007r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego" zadeklarowali swoje poparcie dla walki o emerycki deputat węglowy. Związkowcy jednocześnie zapewnili o czynnym zaangażowaniu się swoich organizacji związkowych w zbiórkę 100 tys. podpisów, którą zainicjowali koleżanki i koledzy z ZZG w Polsce. 

Uczestnicy spotkania omówili szczegóły dotyczące projektu zmian w ustawie oraz spraw technicznych samej  zbiórki podpisów. Podczas spotkania związkowcy jednogłośnie  podkreślali, że nikt nie ma wątpliwości i w sprawie deputatów solidaryzm związkowy jest niezbędny. Jak zapewniali wszyscy chętnie wezmą udział w Inicjatywie Obywatelskiej, której realizacja ma zagwarantować otrzymywanie przez emerytów deputatu węglowego z budżetu państwa.

Górnicze centrale związkowe wraz z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej apelują do pracowników, ich rodzin, emerytów i wszystkich obywateli o składanie podpisów.

Tymczasem akcja dotycząca odzyskania emeryckiego deputatu rozszerza się. Pracownicy przychodzą, podpisują listę, inni zabierają, żeby mogły wpisać się rodziny czy znajomi. W wielu miejscach w zbiórkę angażują się oprócz działaczy związkowych i emerytów również parafie - mówią nam podczas rozmów, koordynujący przebieg akcji w kopalniach i zakładach okołogórniczych.

Swój czynny współudział w zbiórce podpisów zadeklarowały: NSZZ Solidarność, ZZ Kadra, Sierpień 80, ZZ Ratowników Górniczych, ZZ Pracowników Dołowych, ZZ Przeróbka, ZZ Maszynistów Wyciągowych.

Wacław Czerkawski – przewodniczący Komitetu
Inicjatywy Ustawodawczej,
wiceprzewodniczący ZZG w Polsce

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem