Bliżej pracownika

Związkowi liderzy z ZZG w Polsce kopalni Rydułtowy chcą być bliżej pracowników. Stąd nadal pracują w kopalni, zjeżdżają na dół. Efekt: coraz więcej ludzi ufa im i zapisuje się do związku.

Mimo, iż coraz więcej pracowników odchodzi na emerytury, Związek Zawodowy Górników w Polsce  w kopalni Rydułtowy działa prężnie. W jego szeregi chętnie wstępują młodzi, którzy widzą właśnie w ZZG w Polsce najlepszą z organizacji dbających o swoich członków. Jak się wydaje, po rozmowach z pracownikami i związkowcami z rydułtowskiej kopalni, przekonuje ich autentyczność i bezpośredni kontakt, jaki mają ludzie z liderami  ZZG w Polsce. Widzą bowiem, że związkowiec, przewodniczący czy jego zastępca, zjeżdżają na dół, że pracują obok nich, a nie tylko mogą ich spotkać w biurze. Stąd i jak potwierdzają „Górnikowi” tamtejsi działacze do organizacji zapisuje się coraz więcej nowych członków.

- W naszym zakładzie działa kilkanaście organizacji, najwięcej spośród Ruchów w ROW. Stąd i nasza oferta ochrony i wsparcia dla pracownika musi być na tyle atrakcyjna, by zechciał on przystąpić do nas – mówi nam Jacek Borek – przewodniczący ZZG w Polsce w kopalni Rydułtowy. Na co dzień pracuje on na oddziale gospodarki materiałowej i w drużynie ratowniczej, jako pracownik fizyczny i bierze udział w akcjach zastępu ratowniczego, w akcjach profilaktycznych na zakładzie i gdy się coś dzieje. – Myślę, że pozytywnie wpływa na naszych kolegów na dole fakt, że pracujemy razem z nimi, że mogą o wszystko zapytać nas bezpośrednio na stanowisku pracy. Wydaje mi się, że to duży plus, kiedy związkowiec, który szefuje związkowi jest nie tylko dostępny w biurze, ale i w kopalni przy pracy. Podobnie zresztą jak i  Dawid Klimanek wiceprzewodniczący, który również nie korzysta ze stałego oddelegowania tylko pracuje na dole. Z drugiej jednak strony, aby nasi członkowie mieli pełną obsługę związkową na co dzień w biurze pracuje koleżanka wiceprzewodnicząca Sylwia Janota. Tym sposobem tworzymy team, dzięki któremu jesteśmy bliżej ludzi – mówi „Górnikowi” przewodniczący Borek. – Przykład najbardziej wpływa na innych. Jeszcze zanim zostałem liderem związkowym miałem skojarzenia, że to praca urzędnicza, że ten związkowiec to jakiś guru, gdzieś tam daleko od załogi – mówi z kolei wiceprzewodniczący Dawid Klimanek. Stąd i teraz wolę być bliżej ludzi. Może i rodzi to większe wymagania, bo pracownik może bezpośrednio w pracy zweryfikować nasze związkowanie, ale i wszystkie bolączki, jakie wynikają z konkretnego miejsca pracy i jej warunków, wynagrodzenia czy relacji z przełożonymi. Ale dzięki temu znam ich potrzeby i rozumiem. 9 lat jako sztygar doświadczałem tych wszystkich spraw, teraz jako nadsztygar BHP. Atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Pracownik zadowolony to lepszy wydajniejszy i efektywny  pracownik i to muszą wiedzieć kierownicy i to podejście trzeba zmieniać – tłumaczy Klimanek.   Dzięki temu, że zjeżdżamy na dół bezpośrednio możemy przekazać swoim członkom, co robi związek, jaką ma ofertę, ale zachęcić też przy okazji innych. Oczywiście spraw, z którymi zwracają się ludzie jest mnóstwo. I to nie tylko te związane z warunkami pracy, ale i osobiste, rodzinne. Na ile możemy angażujemy się we wszystkie sprawy naszych członków związku. I w te dotyczące pracy, jej organizacji, ale i spraw pracowniczych czy osobistych. Nasz związkowiec jest nie tylko, przez te kilka godzin w pracy, ale również poza nią – mówi Klimanek.  Nasz rozmówca jest znany również jako lider zespołu „Głębia”, które nagrał kilka teledysków dotyczących bezpieczeństwa pracy. Zaś ostatnio teledysk na mundial „Jesteśmy z wami”. Oprócz tego śpiewa na różnych imprezach organizowanych w mieście czy poza nim.

Z kolei Sylwia Janota – wiceprzewodnicząca ZZG w Polsce w kopalni Rydułtowy pracuje na co dzień w biurze związku i zajmuje się sprawami ekonomicznymi, prawnymi i całą księgowością. – Najważniejsze w naszej pracy to dobra komunikacja z naszymi członkami, którzy przychodzą w różnych sprawach po wyjściu z kopalni – mówi. Ja prowadzę biuro, koledzy zajmują się sprawami górniczymi i BHP. Bezpośredni kontakt z ludźmi to dobra sprawa dla całego związku. Pracownicy mogą porozmawiać z miejscu pracy z przewodniczącym czy wiceprzewodniczącym, czy też mogą przyjść do biura. Jesteśmy dzięki temu mobilniejsi, bardziej dostępni. Jesteśmy starym związkiem więc z automatu dużo ludzi odchodzi na emerytury. Jednak z drugiej strony napływają w zamian nowi członkowie. W ostatnim czasie przybyło nam ponad 50 osób. Wszystkie sprawy staramy się załatwiać jak najszybciej. Oprócz więc szkoleń dotyczących spraw związkowych, bezpieczeństwa pracy czy dialogu pracy mamy na bieżąco weryfikowaną ofertę wypoczynkowo-rekreacyjną. Pytamy się, co chcieliby robić. Więc mamy Park Rozrywki Energylandię, zloty motocyklowe, zawody wędkarskie, kursy nurkowania, skoki spadochronowe czy kuligi w okresie zimowym i wiele innych - wylicza wiceprzewodnicząca Janota. Staramy się, by byli zadowoleni. Stąd nasza obecność na stanowisku  pracy przy pracowniku i poza nią w czasie wolnym – dodaje.

Mimo wielu zagrożeń naturalnych kopalnia Rydułtowy ma węgiel, więc ma przyszłość. - Przynajmniej do 2030 r. Potem można by sięgnąć po złoża Sumińskie. Mamy alternatywę. Trzeba by jednak zainwestować w przyszłości, pogłębić szyb, ale dałoby to szansę na kolejne lata fedrowania – tłumaczy wiceprzewodniczący Klimanek. Jak na razie wydobycie idzie pełną parą. Kierownictwu kopalni udało się udźwignąć ciężar i sprawić, że jesteśmy dochodowi. - Plany scalenia z kopalnią Marcel na razie są zawieszone. Transport węgla dołem do Marcela wydaje się zbyt kosztowny i utrudniony. Tym bardziej, że u siebie mamy zakład przeróbczy. Po co więc tam wysyłać węgiel? – mówi „Górnikowi” przewodniczący Borek. Załoga się odmładza. Następuje zmiana pokoleniowa. Również liderzy ZZG w Polsce w kopalni Rydułtowy to nowe twarze i ludzie, którzy chcą być bliżej spraw pracowników.

Tekst i foto: Jarosław Bolek

ZARZĄD ZZG W POLSCE KWK RYDUŁTOWY

Borek Jacek - Przewodniczący

Klimanek Dawid - Wiceprzewodniczący

Janota Sylwia - Wiceprzewodnicząca:

Członkowie Zarządu:

Krakowiak Jarosław       

Kuśka Mirosław

Twardzik Wojciech         

Grzegorczyk Jarosław

Nowak Sebastian            

Kurek Marek    

Słomka Jarosław             

Wrzeszcz Wawrzyniec  

Dzierżęga Marcin            

Murański Sebastian       

Pytlik Krzysztof

Komisja Rewizyjna:

Bober Dariusz - Przewodniczący

Siwczyk Ewa - Wiceprzewodnicząca

Czajka Andrzej - Sekretarz

Wlazeł Magdalena - Członek Komisji

Moskwa Jarosław - Członek Komisji

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem