Załoga PG Silesia więcej zarobi

Po prawie pół roku od złożenia postulatów przez związki zawodowe w PG Silesia, doszło wreszcie 12 lipca do podpisania porozumienia. – Były to chyba najtrudniejsze negocjacje  w historii naszej kopalni. Pracodawca nie godził się na żadne z naszych kolejnych propozycji, które poprawiłyby status materialny  pracowników. A było ich kolejno kilkanaście. Do tego w międzyczasie doszło do wymiany prezesa spółki.

Ciągle tylko podkreślano, że pieniądze idą na inwestycje, wyposażenie, sprzęt i na tym kończyły  się pertraktacje – mówi „Górnikowi” uczestniczka rozmów – Mariola Miodońska – przewodnicząca ZZG w Polsce w kopalni.

Mimo wszystko strona społeczna  wynegocjowała podwyżki. I tak:

Od 1 lipca 2018r,

- 300 zł do stawki indywidulnego zaszeregowania otrzyma  każdy pracownik dołowy i przeróbki ,

- 250 zł do stawki indywidulnego zaszeregowania otrzymają  pracownicy  powierzchni  fizyczni i umysłowi,

- 100 zł do stawki indywidulnego zaszeregowania otrzymają pracownicy  administracji.

Oprócz tego zwiększy się wartość bonów  żywieniowych z dotychczasowych 14 zł do 20 zł.

Na stole negocjacyjnym pozostała jeszcze wysokość ekwiwalentu węglowego, który jest wypłacany raz w roku do 30 czerwca. Więc w tym roku został już wypłacony. Związki zawodowe otrzymały gwarancję powrotu do rozmów  tej kwestii po pierwszym kwartale 2019. Obecnie jednorazowa  wypłata wynosi 3600 zł.

W ostatnim czasie wzrosły również dodatki  do godziny za soboto-niedziele ( w PG Silesia pracuje się w systemie 24 godz./7 dni w tygodniu). Z 10 zł do 15 zł za godzinę wzrósł ten dodatek w tym roku. Wzrósł również dodatek ratowniczy.

- Oprócz tego na bieżąco cały czas idą przeszeregowania i awanse – wylicza kolejne elementy polepszenia warunków płacowych w PG Silesia, przewodnicząca Miodońska.

Jarosław Bolek

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem